pohotovost 24/7: 775 662 484

info@budvet.cz

Diagnostika

 • RTG
 • ultrazvuk
 • endoskopie
  (gastro, broncho, oto, kolono,
     rhino, artro, laparo)
 • oficiální rentgenologické snímky
  (DLK, DKK, OCD)
 • diagnostika kulhání,
  ortopedické vyšetření
 • neurologie
Na precizní a rychlé diagnostce to celé stojí. Diagnostika je skládačka, puzzle, kde se z jednotlivých dílků vyšetření skládá hotový obrázek – konečná diagnóza. Dílky do sebe musí zapadat a dávat smysl.

Historie pacienta a jeho problému – informace od majitele – jsou zásadní.

Dále se přidá to, co lze zjistit pomocí smyslů (většinou vynecháme chuť) – pohledem, pohmatem, poslechem dechu, srdce, břicha, a často je dobré spolehnout se na nos.

Spoustu informací je z pacientů možné „vytáhnout“ pomocí nejrůznějších fint a fíglů, ale tam, kde už lidské smysly a fígle nestačí, přichází na řadu přístroje.

Zobrazovací diagnostika

Rentgen – největší a nejlepší investicí loňského roku byla digitalizace našeho RTG přístroje. Digitální snímky umožňují rychlejší, pohodlnější a standardnější pořízení snímku. Snadná je archivace, vyhledání, ukládání a posílání snímků v digitální kvalitě. Je to možná malý krok pro lidstvo, ale velký skok pro kliniku BUDvet a její pacietny. Ten přístroj prostě milujeme.

Sonograf – na klinice máme skvělé sono s barevným doplerem a dvěma sondami pro precizní zobrazení struktur v dutině břišní. Pod kontrolou sona také probíhají některé další diagnostické úkony – katetrizace, odběr biopsií z močového měchýře a nebo třeba odběr cytologických vzorků z hluboko uložených útvarů.

Flexibilní endoskopy – na klinice máme endoskopickou věž Olympus s gastroskopem a bronchoskopem pro detailní prohlídku jícnu, žaludku i části duodena, respektive nosohltanu, průdušnice či hlavních bronchů. Mimoto umožňuje svým pracovním kanálem odběr vzorků či vytažení cizích těles z jícnu, žaludku či plic. Endoskopicky asistovanou preventivní gastropexi – zákrok, který v podstatě vyloučí riziko „přetočení žaludku“ provádíme pod endoskopickou kontrolou zevnitř žaludku, na těle pak zůstane jen cca 4 cm jizva. Jde o nejméně invazivní metodu, navíc je suveréně nejrychlejší. Majitelé psů pterisponovaných plemen by měli tento zákrok zvážit.

Rigidní endoskopy – kromě ohebných endoskopů máme na klinice i sadu pevných endoskopů k detailnímu prohlédnutí, nosní dutiny, ucha, atd.

Artroskopie – samostatnou kapitolou v diagnostice i terapii kloubů je kompletní artroskopické vybavení. Minimálně invazivní chirurgie umožňuje ošetření i rozsáhlých defektů dvěma malinkými otvory (jeden pro optiku, druhý pro nástroj). Naše optika má 2,4 mm v průměru a proto je poškození měkkých tkání v okolí kloubu minimální. To se odrazí v nízké bolestivosti a rychlé rekonvalescenci.

Laparoskopie – je další minimálně invazivní chirurgická technika kterou BUDvet nabízí je využitelná i pro diagnostiku. Tím máme na mysli přímou vizualizaci útvarů a procesů v dutině břišní a případný odběr vzorků pro histopatologické vyšetření otvorem o průměru 5 nebo 10 milimetrů.

Laboratorní diagnostika – pro rychlost a dostupnost vyšetření spoléháme na humání laboratoře. Ty jsou v současné době velmi dobře zařízené – materiálně i perosnálně pro vyšetření krevních vzorků domácích zvířat.

Obrovské spektrum sofistikovanějších vyšetření našim pacientům zajišťuje německá laboratoř LABOKLIN – zároveň pracuje precizně a neskutečně rychle.