Prevence
- očkování
- odčervení
- preventivní prohlídka
- preventivní zákroky
- poradenství
- poruchy chování
- drápky, čištění uší
- prohlídka chrupu
Nejsnažší cestou, jak zvládat případné problémy je předcházet jim.
Prostě zařídit vše tak, aby problém vůbec nevznikl.
VÝŽIVA...
Význam zdavé a vyvážené stravy u lidí všichni chápeme. U zvířat je to úplně stejné - základem prevence je kvalitní strava. Pokud již pacient trpí některým onemocněním, je většinou možné vybrat pro něj konkrétní veterinární dietu (považovanou za léčivo), která dokáže velmi významně zkvalitnit i prodloužit život.
Speciální diety jsou vhodné i například pro zdravé kastrované jednince nebo pro plemena, která jsou náchylná k některým problémům.
Doporučujeme a používáme superprémiové veterinární diety Royal Canin. Mockrát jsme se převědčili o tom, jak dobře fungují.
DO DRUHÉ PŮLKY ŽIVOTA...
Staším pacientům doporučujeme vedle klinického vyšetření i preventivní vyšetření krevního obrazu a biochemické vyšetření krve (většinou po 7.-8. roce), které dokáže včas odhalit některé chronické subklinické problémy, jako je např. chronické selhávání ledvin. Jako součást preventivní prohlídky je vhodné provést i sonografické vyšetření břicha a rentgen hrudníku.
ZOUBKY...
Významnou součástí prevence je udržení zdravého chrupu. Více v sekci „Stomatologie
OČKOVÁNÍ...
je běžnou prevencí proti infekčním chorobám. Povinné je očkování psů proti vzteklině, u koček a fretek se vyžaduje pouze pokud cestují do jiných zemí.
Psi se běžně očkují proti psince, parvoviróze, laryngotracheitidě (psincový kašel), infekční hepatitidě a leptospióze (stejně jako vzteklina je přenosná na člověka).
Dále existují vakcíny proti tetanu, Lymeské borelióze, Microsporum canis (kožní plíseň) a koronavirům (způsobují průjmy zejména u štěňat).
Kočky se běžně očkují proti panleukopenii (obdoba parvovirźy u psů), kaliciviróze a herpesviróze (kočičí rýma), dále zle očkovat proti vzteklině (nepovinné), Microsporum canis (kožní plíseň), borelióze (poněkud kontroverzní téma), a virovým onemocněním FIP a FeLV.
Fretky se očkují proti vzteklině.
Králíci se očkují proti myxomatóze a moru (hemorhagické onemocnění) dvakrát ročně.
ODČERVENÍ...
proti oblým a plochým červům se běžně provádí dvakrát až čtyřikrát ročně, obvykle ve formě tablet, pasty či spot-on („kapka za krk“)
Blechy, komáři, klíšťata... prevence je možná aplikací spot-on přípravků či obojků, které mají i repelentní účinek. Nově existují i t tablety s dlouhou účiností.