pohotovost 24/7: 775 662 484

info@budvet.cz

Prevence

  • očkování
  • odčervení
  • preventivní prohlídka
  • preventivní zákroky
  • poradenství
  • poruchy chování
  • drápky, čištění uší
  • prohlídka chrupu

Nejsnažší cestou, jak zvládat případné problémy je předcházet jim.

Prostě zařídit vše tak, aby problém vůbec nevznikl. 

VÝŽIVA…

Význam zdavé a vyvážené stravy u lidí všichni chápeme. U zvířat je to úplně stejné – základem prevence je kvalitní strava. Pokud již pacient trpí některým onemocněním, je většinou možné vybrat pro něj konkrétní veterinární dietu (považovanou za léčivo), která dokáže velmi významně zkvalitnit i prodloužit život.

 

Speciální diety jsou vhodné i například pro zdravé kastrované jednince nebo pro plemena, která jsou náchylná k některým problémům.

 

Doporučujeme a používáme superprémiové veterinární diety Royal Canin. Mockrát jsme se převědčili o tom, jak dobře fungují.

DO DRUHÉ PŮLKY ŽIVOTA…

Staším pacientům doporučujeme vedle klinického vyšetření i preventivní vyšetření krevního obrazu a biochemické vyšetření krve (většinou po 7.-8. roce), které dokáže včas odhalit některé chronické subklinické problémy, jako je např. chronické selhávání ledvin. Jako součást preventivní prohlídky je vhodné provést i sonografické vyšetření břicha a rentgen hrudníku.

 

ZOUBKY…

Významnou součástí prevence je udržení zdravého chrupu. Více v sekci „Stomatologie

 

OČKOVÁNÍ…

je běžnou prevencí proti infekčním chorobám. Povinné je očkování psů proti  vzteklině, u koček a fretek se vyžaduje pouze pokud cestují do jiných zemí.

Psi se běžně očkují proti psince, parvoviróze, laryngotracheitidě (psincový kašel), infekční   hepatitidě a leptospióze (stejně jako vzteklina je přenosná na člověka).

Dále existují vakcíny proti tetanu, Lymeské borelióze, Microsporum canis (kožní plíseň) a koronavirům (způsobují průjmy zejména u štěňat).

Kočky se běžně očkují proti panleukopenii (obdoba parvovirźy u psů), kaliciviróze a herpesviróze  (kočičí rýma), dále zle očkovat proti vzteklině (nepovinné), Microsporum canis (kožní  plíseň), borelióze (poněkud kontroverzní téma), a virovým onemocněním FIP a FeLV.

Fretky se očkují proti vzteklině.

Králíci se očkují proti myxomatóze a moru (hemorhagické onemocnění) dvakrát ročně.

 

ODČERVENÍ…
proti oblým a plochým červům se běžně provádí dvakrát až čtyřikrát ročně, obvykle ve formě tablet, pasty či spot-on („kapka za krk“)

Blechy, komáři, klíšťata… prevence je možná aplikací spot-on přípravků či obojků, které mají i repelentní účinek. Nově existují i t tablety s dlouhou účiností.